Vaj Lajthie - 10$ / Njesi

Facial Clay Mask gold
VLERAT USHQYESE TE VAJIT TE LAJTHISE:
Lajthia eshte nje ushqyes shume I rendesishem per organizmin dhe e mbron ate nga semundje te ndryshme.
Permban; Vit. A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, E, Biotine, Acid folik, Acid oleic, Acid linoleik, Zink, Kalcium, Magnez, Hekur, Kalium, Potassium, Proteina, Karbohidrate, Beta-sitosterol, vitamina e minerale te ndyshme, Te konsumosh vetem 25-30 gr ne dite eshte e mjaftueshme per te marre VITAMINEN E dhe eshte nje menyre shume e mire ne mbrojtjen e semundjeve te zemres dhe kancerit. Vaji i prodhuar nga lajthia, eshte i shkelqyer nese eshte i Prodhuar me Sistemin e Ftohte.
Ky vaj luan nje rol shume te rendesishem ne zhivillimin e organizmit, zhivllimin mendor, muskular dhe kockor sidomos per femijet qe jane ne rritje e siper.

Perdorimi ne estetike: Vaji i lajthise perdoret per masazhe te fytyres dhe trupit, aromaterapi dhe relaksues i perkryer. Ushqen ne thellesi lekuren, e rinon, i jep freski dhe shkelqim lekurave te lodhura dhe te keqtrajtuara. Fale te gjithave vitaminave qe permban e rigjeneron dhe e ndryshon pamjen e saj. Cfaredo lloj lekure qe te keni, ajo mund te perdoret per kujdesin ndaj saj ne cdo kohe.
Vaji i lajthise vepron si hidratues dhe zbutes, yndyrnat e pangopura dhe acidi linoleik e ndihmojne ate te zbusi lekuren ne thellesi. Pra, ky eshte shume i perdorur sidomos ne hidratimin e lekurave te thata, ndersa lekurat me yndyre i ndihmon ne stabilizmin e saj. Ky perthithe shume kollaj dhe lehte nga lekura. Nuk ka efekte anesore dhe perdoret ne shume produkte kozmetike.

Ka veti antibakteriale (fale se ciles ndihmon ne pakesimin dhe parandalimin e akneve) dhe ka veti shtrenguese (tonifikuese) per lekuren dhe ndihmon ne mbylljen e poreve.Githashtu eshte shume i pedorur ne Aromaterapi, te jep nje eksperience fantastike, qetesuese, rigjeneruese, cliruese e stresit mendor dhe fizik te dhuron nje dite clodhese dhe te kendshme. Vaji i lajthise parandalon rrudhat e parakohshme sepse ai permbane vit A E C. E mbron lekuren nga rezet e demshme UVA/UVB. Gjithashtu eshte shume i pershtatshem per lekurat e ndjeshme dhe te thata. Vaji i lajthise eshte i dobishem per flokun, forcon rrenjet e flokut dhe flokun ne teresi.

Ushqen flokun e thate dhe te demtuar.DISA NGA DOBITE SHENDETSORE- Vaji i lajthise ul kolesterolin e demshem LDL dhe rrit kolesterolin e mire HDL , ndihmon ne rregullimin e probleme te zemres dhe eneve te gjakut.

- Ndikon ne parandalimin e kancerit.
- Ndihmon ne problemin me kockat sepse vaji i lajthise permbane magnez dhe magnezi luan nje rol jetik ne ruajtjen e nivelit te kalciumit ne trupin e njeriut dhe kështu ndihmon në tkurrjen e muskujve, dhe për të parandaluar lodhjen e muskujve si dhe forcimin e kockave.
Magnezi, së bashku me kalciumin, është thelbësor për shëndetin e eshtrave dhe nyjeve. Përveç kësaj, lajthija përmbanë mangan, i cili eshte mineral thelbesore për rritjen e kockave dhe forcimin e tyre.Gjithashtu parandalon osteoporozën qe shfaqet me se shumti tek grate qe jane ne fazen e menopauzes.
- Duke qene nje burim i pasur i fibrave ai permbush nevojat me fibra ne trupin e njeriut, per kete shkak ai mban ne levizje zorret dhe parandalon kapsllikun.
- Përmirëson shëndetin e sistemit nervor: Vitamina B6 e cila është thelbësore për funksionimin e duhur të aminoacideve, acidet yndyrore, nga ana tjetër luajne rolin e rregullatorit në ruajtjen e shëndetit të sistemit nervor.
- Përmirëson imunitetin dhe i jep energji trupit: Lajthia permbane minerale të ndryshme të tilla si kalcium, kalium, mangan, dhe magnez. Të gjitha këto ushqyes janë të nevojshme për të siguruar qarkullimin e gjakut në trup pa pengesë. Kur gjaku qarkullon nëpër trup pa pengesa, rrit energjinë dhe imunitetin, e cila nga ana tjeter parandalon sëmundje të ndryshme shëndetësore të padëshiruara.
- Kundra stesit ,ankthit dhe depresionit
- Luan një rol te rendesishem në përmirësimin e nivelit të fertilitetit:
- Ndikon ne lehtesimin e dhimbjeve menstruale
- Një burim i mirë i hekurit: Per ata qe kane mungese hekuri.
- Një burim i mirë i vitaminës K- I dobishem për gratë shtatzëna
- Parandalon diabetin ,veçanërisht të tipit 2,
- Shume I dobishëm për të kontrolluar nivelin e tensionit të gjakut.

E shume dobi te tjera...